Historia od do

www.historia.net.pl
Bomba wodorowa

Bomba wodorowa

7 stycznia 1953 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman ogłosił powstanie pierwszej na świecie bomby wodorowej.

Bomba wodorowa, zwana też termojądrową jest bombą o olbrzymim zasięgu działania, w której wybuch dokonuje się na zasadzie reakcji termojądrowej, jaka zachodzi w jej wnętrzu. Dziś są to najbardziej niebezpieczne bomby jakie powstały na świecie, których siła wybuchu porównywana jest do eksplozji milionów ton trotylu. Pierwsza bomba jaka wybuchła na atolu Eniwetok podczas ćwiczeń nosiła przydomek „Mike”. Miało to miejsce 1 listopada 1952 roku, a nad próbą czuwał sztab fizyków pod kierownictwem Edwarda Tellera. Zmierzoną wtedy siłę wybuchu oszacowano na ponad 10 megaton, czyli mniej więcej 700 bomb jądrowych zrzuconych na Hiroszimę w 1945 roku.  Już 8 miesięcy po tym wydarzeniu sejsmografy wykryły podobną eksplozję bomby wodorowej na terytorium ZSRR. W sensie fizycznym, wybuch takiej bomby to reakcja termojądrowa polegająca na syntezie jąder lekkich pierwiastków, w wyniku której powstają pierwiastki cięższe. Bomba działająca w taki sposób nazywana jest bombą o ładunku dwufazowym, w której podczas obu faz wydziela się duża ilość szybkich neutronów, które napędzają cały mechanizm. W historii świata zanotowane są już przypadki wybuchu zarówno najpotężniejszej, jak i najsłabszej bomby wodorowej.  Najpotężniejszą zanotowaną eksplozją był wybuch tak zwanej bomby cara, 30 października 1961 roku. Wybuch miał miejsce na tak zwanej Nowej Ziemi, czyli grupie wysp znajdujących się na Oceanie Arktycznym. Siła wybuchu wyliczona została na 58 megaton, a sam wybuchł był tak olbrzymi, że zasłonił niebo nad Nową Ziemią na dłuższy czas, a sama bomba zyskała miano „Zabójcy Miast”. Dla porównania najmniejszy wybuch bomby tego samego typu wyniósł jedynie 300 kiloton, stąd też nazwa „Short Granite”.            

Słowa kluczowe: bomba  truman  eksplozja  megatony  broń 


Komentarze


Dodaj swój komentarz

Twoje imię (nick):
*Treść komentarza:
Token

Redakcja Historia od... do... nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, oraz sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, itp.
Zlecenia przez net